Loading...

وبلاگ

قرض الحسنه چیست ؟
سه شنبه 09 آبان 1396 مدیر پرتال 464 0

قرض الحسنه چیست ؟

قرض الحسنه به مفهوم ساده همان" وام بی بهره" است. قرض الحسنه قراردادی است که در آن  بانک یا موسسه وام دهنده مبلغی را به فرد یا موسسه وام گیرنده اعطا می کند. بدیهی است این نقل و انتقال طبق ضوابط مشخصی انجام می شود.

از نظر ساختار حقوقی، قرض الحسنه از عقود لازمه و بر مبنای " داین و مدیون" ایجاد می شود. در واقع این قرارداد نوعی قرض دادن و قرض گرفتن است که می بایست تسویه شود.

کاربرد قرض الحسنه

این وام به منظور کم کردن مشکلات مالی افراد آسیب پذیر لحاظ می گردد لذا مواردی همچون تفریحات و سرمایه گذاری های سودآور مستحق دریافت وام های قرض الحسنه قلمداد نمی شوند. عمده مصارف قرض الحسنه در این موارد است:

الف- فراهم آوردن امکانات کار و کارآفرینی اعم از تامین لوازم و یا امکانات مکانی

ب- رفع نیازهای ضروری زندگی افراد

ج- افزایش تولیدات صنعتی، کشاورزی و دامی

از این رو تامین بخشی از هزینه های اشخاص حقیقی نیز می تواند مشمول دریافت قرض الحسنه شود این هزینه ها عبارت‌اند از: هزینه های درمان بیماری، هزینه های تعمیر و یا تامین مسکن، کمک هزینه تحصیلی، هزینه های مربوط به ازدواج و تهیه جهیزیه.

قرض الحسنه در بانکداری اسلامی

آموزه های اسلامی بر ترویج روح دستگیری و رفع نیازهای ضروری تاکید دارد لذا اشاره به امر "قرض نیکو" در آیات و احادیث مختلفی وجود دارد. در بانکداری اسلامی نیز با توجه به مفاهیم دینی اعطای وام قرض الحسنه در دستور کار بانک ها و موسسات مالی قرار گرفته است.

به منظور حفظ و بقای بانکداری، مقرراتی جهت بازپرداخت قرض گرفته شده تعیین شده است. در قرارداد و عقد قرض الحسنه دریافت اصل مبلغ وام و کارمزد مصوب، در بازه زمانی مشخص، یک اصل ضروری است. بدهی است به مبلغ قرض گرفته شده هیچ مبلغی به صورت بهره و یا تحت عناوین دیگر افزوده نخواهد شد اما پرداخت کارمزد اجتناب ناپذیر است.

مقررات اعطای قرض الحسنه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی تصویب می شود و برای اجرا به بانک ها و موسسات مالی ارجاع داده می شود. سهم قرض الحسنه اعطایی موسسات مالی و بانک ها، حداکثر سقف مجاز اعطای وام و تسهیلات به واجدین شرایط و همچنین نحوه محاسبه کارمزد و باز پس گیری وام همگی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام می شود. لذا بانک ها و موسسات مالی ملزم به اجرای مقررات تعیین شده از سوی نهاد ذی‌ربط می باشند.

مقالات بانکی

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر