Loading...

وبلاگ

اوراق مشارکت چیست؟
دوشنبه 06 آذر 1396 مدیر پرتال 903 0

اوراق مشارکت چیست؟

دولت، سازمان های دولتی و خصوصی، شهرداری ها، موسسات، دانشگاه ها، شرکت های اقتصادی و نهادهای اقتصادی، به منظور تامین اعتبار طرح های عمرانی در کشور، اقدام به عرضه اوراق مشارکت می کنند. انتشار اوراق مشارکت با دستورالعمل اجرایی و مقررات تعیین شده از سوی بانک مرکزی صورت می پذیرد.
به بیان ساده اوراق مشارکت نوعی اوراق بهادار از نوع بدهی می باشد که دارنده این اوراق، مشارکت خود را در طرح اعلام کرده است. به این صورت که مرجع توزیع کننده اوراق مشارکت برای تامین اعتبارات لازم و راه اندازی خط تولید، سرمایه مورد نظر را از طریق فروش اوراق مشارکت به سرمایه گذاران تامین می کند.
مزایای خرید اوراق مشارکت
اوراق خریداری شده، بدهی توزیع کننده به سرمایه گذار تلقی می شود. قبل از انتشار این اوراق بررسی های کارشناسی و برآورد زمان راه اندازی و سوددهی مشخص می شود. پس از مدت زمانی از راه اندازی خط تولید، افزایش درآمد و سوددهی با فروش تولیدات شروع شده و سرمایه صرف شده جبران خواهد شد. البته میزان سودآوری و توجیه اقتصادی از قبل مشخص می شود.
سرمایه گذاران در طرح های اقتصادی با خرید اوراق مشارکت می توانند در سود حاصله از افزایش درآمد و فعالیت های اقتصادی توزیع کننده اوراق، بهره مند شوند. تضمین پرداخت سود مشارکت، مزیتی است که سرمایه گذاران را تشویق به خرید اوراق مشارکت می کند.
دارندگان اوراق مشارکت سود تضمین شده و مشخصی را دریافت می کنند که در بازه زمانی معینی به صورت علی الحساب پرداخت خواهد شد. هم اکنون بانک ها و موسسات مالی معتبر، ضمانت پرداخت سود اوراق مشارکت را بر عهده دارند. پس از پایان پروژه و راه اندازی خط تولید، سود قطعی محاسبه شده و ما به تفاوت به دارندگان اوراق پرداخت خواهد شد.
خرید اوراق مشارکت، نوعی سرمایه گذاری در طرح های عمرانی است که ریسکی را به همراه ندارد. پرداخت اصل مبلغ سرمایه گذاری و سود علی الحساب تضمین شده است. سود حاصل از این اوراق معاف از مالیات بوده و دارنده اوراق مالک قطعی آن شناخته می شود.

مقالات بانکی #اوراق مشارکت اوراق بهادار خرید اوراق مشارکت 

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر