Loading...

وبلاگ

اسناد خزانه اسلامی چیست؟
دوشنبه 13 آذر 1396 مدیر پرتال 773 0

اسناد خزانه اسلامی چیست؟

اسناد خزانه اسلامی ، اوراق بهاداری است که خزانه داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور انتشار می دهد. اسناد خزانه اسلامی در دسته بدهی دولت به نظام بانکی کشور و تامیین کنندگان مالی قرار دارد. این اسناد در برابر بدهی بخش دولتی به بستانکاران تحویل داده می شود.
اسناد خزانه اسلامی به صورت بانام و بی نام با سررسیدهای زمانی مختلف، حداکثر 3 ساله ارائه می شود.به این صورت که در طی قراردادهایی رسمی، دولت اوراق بهادار خزانه را در اختیار پیمانکاران و نظام بانکی قرار می دهد. پیمانکاران همان طلبکاران و مجریان پروژه های اجرایی کوتاه مدت هستند که اسناد خزانه را برای تضمین پرداخت مالی دریافت می کنند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ضامن پرداخت بدهی در صورت بروز مشکل است. به این ترتیب در صورت عدم توان مالی دولت در پرداخت وجه استاد خزانه، این مبلغ از بانک مرکزی برداشت می شود.
انتشار اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه ایران چه مزایایی دارد؟
با انتشار اسناد خزانه اسلامی، در روند پرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران تسهیل ایجاد می شود و پیمانکاران وجه کارکرد خود را حتما دریافت خواهند کرد.
این اسناد در اجرای سیاست های پولی و تنظیم حجم نقدینگی کشور موثر است و بانک مرکزی می تواند استفاده مناسبی از اسناد خزانه داشته باشد.
اسناد خزانه اسلامی شامل سود با نرخ مصوب بانک مرکزی می شود و نرخ سودآوری بدون ریسک و مطمئنی را به همراه دارد.
دولت می تواند با انتشار اسناد خزانه اسلامی، کسری بودجه را به طور موقت برطرف کند و تا زمان سررسید اسناد امکان پرداخت بدهی را به تعویق اندازد.
اسناد خزانه به مانند چک قابلیت نقد کردن را داراست و بستانکار می تواند تا زمان رسیدن موعد صبر کرده و همه وجه را دریافت کند و یا اسناد خزانه اسلامی را، پیش از سر رسید به قیمتی کمتر به فروش برساند.

مقالات بانکی #اسناد خزانه اسلامی اوراق بهادار اسناد مالی دولتی 

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر