Loading...

وبلاگ

صرافي چيست؟ آشنایی با شغل صرافی
شنبه 13 آبان 1396 مدیر پرتال 1357 0

صرافي چيست؟ آشنایی با شغل صرافی

صرافی شغلی است در ارتباط با داد و ستد انواع پول که از قرن ها پیش تا به امروز رواج داشته است. صرافی را می توان به نوعی ریشه "بانکداری امروزی" دانست. تعیین وزن و عیار مسکوکات نیازی است که موجب پیدایش حرفه صرافی از دیرباز شده است.

این روزها افرادی که قصد سفرهای خارجی را دارند برای تهیه ارز راهی صرافی ها می شوند. بهترین صرافی ها می توانند در خرید و فروش بازار هم موثر باشند. اگر تصور می کنید تبدیل ارز از وظایف بانک است اشتباه می کنید. بانک مرکزی وظیفه تبدیل ریال به ارز را در معاملات بزرگ، تجارت و صنعت بر عهده دارد. اما تبدیل ارز محدود و ارزهای مسافرتی به طور کلی در صرافی  انجام می شود.

در صرافی ها بخش اخبار و اطلاعات و نرخ ارز اهمیت زیادی دارد. نرخ ارز هر لحظه تغییر می کند و یک صراف باید بتواند جدیدترین اخبار را به دست آورد. اطلاع از نرخ ارز با توجه به بازار جهانی مشخص می شود. نرخ ارز در ایران با بازار امارات متحده عربی هماهنگ است که روزانه ساعت 11 صبح نرخ جدید را اعلام می کند. قبل از این ساعت نرخ ارز اعلام نشده و به طور معمول خرید و فروش صورت نمی گیرد.

تاریخچه صرافی در ایران

صرافی حرفه ای دیرینه در ایران است که هم زمان با رشد تجارت داخلی و خارجی در قرن نوزدهم میلادی گسترش بیشتری پیدا کرد. تا پیش از شروع بانکداری در ایران، صرافی ها در اغلب شهرها نمایندگی داشتند و صرافی های بین المللی نیز در بازارهای بغداد، هند و روسیه فعالیت داشتند و هر تاجر تنها با صراف خود کار می کرد.

با گذشت زمان حرفه صرافی تخصصی تر شد به گونه ای که برخی از صراف ها به مبادله پول پرداخته و برخی نیز در قبال دریافت وثیقه وام می دادند. عده ای هم در معامله اوراق تجاری و تنزیل بروات فعالیت داشتند.

امروزه صرافی ها علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز و مسکوکات می توانند در امر نقل و انتقال ارز نیز فعالیت داشته باشند. البته مقررات ارزی و انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی از طریق بانک مرکزی مشخص می شود و صرافی ها می بایست در این چارچوب فعالیت داشته باشند.

مقالات بانکی #صرافی بهترین صرافی اعلام نرخ ارز 

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر