Loading...

وبلاگ

لیزینگ ( واسپاری ) چیست؟
دوشنبه 15 آبان 1396 مدیر پرتال 1219 0

لیزینگ ( واسپاری ) چیست؟

در طی نیم قرن گذشته تحولات گسترده اقتصادی در سراسر جهان موجب عدم تعادل بین عرضه و تقاضا شده است. فعالان در حوزه  سیاست های اقتصادی به منظور برقراری تعادل میان عرصه تولید و تقاضا دست به اقدامی ابتکاری زدند. تاسیس شرکت های لیزینگ اقدامی در جهت رونق اقتصادی است که می تواند اقتصاد را از رکود خارج کند.

لیزینگ از کلمه لاتین Lease به مفهوم اجاره و کرایه گرفته شده است. ویژگی بنیادی این شرکت ها در مالکیت و اجاره خلاصه می شود. به این ترتیب حق مالکیت در دست موجر و حق استفاده برای مستاجر محفوظ است. شرکت های لیزینگ ابزارهای اعتباری لازم را برای رشد صنایع و شکوفایی اقتصاد فراهم می کنند .

لیزینگ نوعی اجاره به شرط تملیک قلمداد می شود.به صورتی که " اجاره گیرنده" حق استفاده از دارایی را دارد و در پایان مدت قرارداد، مالکیت به اجاره گیرنده واگذار می شود. مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، تعداد قسط اجاره، محاسبه اصل و فرع همگی در قالب عقد قرارداد، از قبل مشخص می شود.

فواید لیزینگ چیست؟

انواع معاملات لیزینگ به موضوع بازپرداخت اقساط در بازه زمانی ماهانه، سه و شش ماهه و یا سالانه توجه ویژه ای دارند. سهولت پرداخت در مقایسه با سایر روش های مرسوم دراین شیوه وجود دارد. این عقد قرارداد انعطاف پذیر است و مطابق با شرایط اجاره گیرنده و مستاجر، قابل تنظیم می باشد.

به کارگیری منابع محدود مالی اجاره گیرنده و تامین رفاه و آینده از مزایای لیزینگ است. افزایش قدرت خرید و برخورداری از امکانات موجود همراه با لیزینگ میسر می شود. شاید بتوان لیزینگ را یک الگوی تجاری متفاوت دانست که اقتصاد خرد و کلان را شکوفا می کند.

هم تولیدکنندگان و هم متقاضیان کالا از لیزینگ  استفاده می کنند. تسریع در گردش فروش کالا یکی از دستاوردهای لیزینگ است که هم موجب تولید انبوه می شود و هم با کاهش فشار نقدینگی ، رفاه خریدار را به همراه دارد. شکوفایی اقتصادی در لیزینگ  با افزایش تقاضا همراه است که منجر به افزایش تولید، اشتغال زایی، متعادل شدن بازار و رفاه عمومی می شود.

مقالات بانکی #لیزینگ چیست شرکت لیزینگ لیزینگ فرهنگیان 

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر