Loading...

وبلاگ

تاریخچه بانکداری در ایران
دوشنبه 22 آبان 1396 مدیر پرتال 492 0

تاریخچه بانکداری در ایران

 صرافی ها را می توان بنیان‌گذاران نخستین بانک در جهان نامید. اما  ضرب سکه و مسکوکات توانست تحولی در سیستم مالی دنیا ایجاد کند . لزوم تاسیس مرکز اقتصادی مدون و قانونمند منجر به تاسیس اولین بانک ها در جهان شد.

تاسیس اولین بانک ایرانی

" بانک جدید شرق" نام اولین بانک در ایران است که البته بدون دریافت امتیاز در ایران افتتاح شد و دفتر مرکزی آن در لندن قرار داشت. این بانک هر چند بانکی ایرانی محسوب نمی شود ولی اولین شعبه بانک در ایران است که به فعالیت اقتصادی مشغول بوده است.

در سال 1889 فردی انگلیسی به نام "  بارون جولیوس رویتر" توانست اجازه فعالیت در ایران را از سوی ناصرالدین شاه کسب کند. وی با تاسیس" بانک شاهنشاهی ایران" نخستین بانک ایرانی را با مدیریت خود افتتاح کرد و تا 70 سال به فعالیت اقتصادی در ایران ادامه داد.

اندکی بعد  فردی روسی به نام " پولیاکوف"  با تاسیس " بانک استقراضی ایران" توانست بانکداری را در ایران رواج دهد و نزدیک به 75 سال فعالیت اقتصادی و بانکداری را در این کشور بر عهده بگیرد. این بانک شعبه هایی در شمال کشور دایر کرد و بعدها به بانک کشاورزی واگذار شد.

"بانک ایران و روس" نیز از بانک هایی بود که توسط اتباع غیر ایرانی تاسیس شد و شعبه هایی را در شهرهای ایران ایجاد کرد. هدف از تاسیس این بانک، ایجاد تسهیلات و مبادلات بازرگانی بین دو کشور بود.

در سال 1304 هجری شمسی نخستین بانک ایرانی به منظور رسیدگی به امور مالی ارتش تاسیس شد. این بانک با نام" بانک قشون پهلوی" شروع به فعالیت کرد و دو سال بعد با نام" بانک سپه" فعالیت های خود را گسترش داد.

مقارن با افتتاح بانک سپه، " بانک رفاه کارگران" نیز تاسیس شد که این دو بانک تاکنون به فعالیت های اقتصالی و مالی ادامه می دهند.

مقالات بانکی #تاریخچه بانکداری در ایران اولین بانک ایرانی بانکداری اسلامی 
مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر