Loading...

وبلاگ

شیار لبه سکه ها به چه معناست؟
چهارشنبه 24 آبان 1396 مدیر پرتال 1060 0

شیار لبه سکه ها به چه معناست؟

شیار لبه سکه ها

آیا تاکنون متوجه شیارها و برجستگی های لبه سکه ها شده اید؟ همه سکه ها با شیارهایی روی حاشیه ضرب می شوند ولی کمتر کسی دلیل این موضوع را می داند. در این مطلب دلیل شیار لبه سکه ها بررسی می شود.

زیبایی و شیار لبه سکه  ها

در نگاه اول به نظر می رسد این شیارها موجب زیبایی سکه ها شده است. همه سکه های قدیمی نیز دارای این برجستگی ها بودند و در طول زمان این حاشیه باقی مانده است ولی این دلیل ایجاد  شیار روی لبه سکه ها نیست. شیارها برای زیبایی سکه ها حک نشده اند.

ضرب سکه طلا و نقره

در گذشته همه سکه ها از طلا و یا نقره ضرب می شد و ارزش زیادی داشت. در واقع ارزش سکه برابر با وزن طلا و نقره موجود در سکه بود. این سکه های با ارزش در داد و ستدهای کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گرفت. این سکه ها بدون شیار و با حاشیه صاف ضرب می شد.

ضرب سکه توسط حاکمان وقت صورت می گرفت و مقدار طلا و نقره مشخصی برای هر سکه در نظر گرفته می شد. اما به مرور زمان این موضوع با مشکلاتی مواجه شد. مسئولین متوجه تغییر در وزن سکه ها شدند. در واقع  وزن هر سکه به مقدار بسیار ناچیزی کاسته شده بود و این در مقیاس بزرگ و خزانه به مفهوم یک ضرر بزرگ تلقی می شد.

پس از بررسی های صورت گرفته منشا این مشکل کشف شد. برخی از افراد منفعت طلب با زیرکی، مقداری از حاشیه سکه ها را می تراشیدند. به این ترتیب بدون ایجاد تغییر در ظاهر، اندکی از وزن سکه کم می شد. این سکه ها به مرور زمان ارزش خود را از دست می دادند.

به این ترتیب تصمیم بر ضرب سکه های شیار دار از سوی حاکمان گرفته شد تا امکان ایجاد خراش بر روی سکه بدون تغییر در ظاهر وجود نداشته باشد. این رسم تا به امروز باقی مانده است.

مقالات بانکی #لبه سکه ها ضرب سکه درقدیم سکه های طلا و نقره 

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر