Loading...

وبلاگ

ویژگی های امنیتی اسکناس را بهتر بشناسیم
پنجشنبه 02 آذر 1396 مدیر پرتال 560 0

ویژگی های امنیتی اسکناس را بهتر بشناسیم

اسکناس در امور مالی کشورها نقش مهمی دارد و چاپ آن از اختیارات دولت ها است. به منظور جلوگیری از جعل اسکناس توسط سودجویان، تدابیر امنیتی شدیدی در همه کشورها اتخاذ می شود تا سودجویان امکان چاپ و تکثیر اسکناس جعلی را نداشته باشند. ویژگی های امنیتی اسکناس با کمی تفاوت در همه کشورها لحاظ می شود.
در ایران چاپ و توزیع اسکناس توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود. کاغذ چاپ اسکناس در گذشته از کشورهای دیگر وارد می شد ولی هم اکنون این کاغذ در داخل کشور چاپ می شود. بانک مرکزی ویژگی های امنیتی اسکناس را در فرایند تهیه خمیر کاغذ و چاپ تحت نظر قرار می دهد. برای تشخیص اسکناس های تقلبی این موارد را بررسی نمایید.
ویژگی های اسکناس و تشخیص اسکناس جعلی
در خمیر کاغذ اسکناس از نخ امنیتی با روکش فلزی استفاده می شود که بر روی این نخ آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حک شده است. با کمی دقت می توانید این نخ را در میان اسکناس ببینید.
نشانه تشخیص نابینایان که در گوشه سمت چپ پایین اسکناس قرار دارد و به شکل 3 دایره برجسته و قابل لمس می باشد.
در سمت راست اسکناس، ریز چاپ برجسته ای با عنوان" بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" نقش برجسته که به خوبی با ذره بین می توانید آن را ببینید.
با تابش نور ماوراء بنفش به روی اسکناس، مرکب فلورسنت تغییر رنگ خواهد داد. رنگ امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس بانک مرکزی از مشکی به سبز فسفری و رنگ شماره سریال از قرمز به طلایی در خواهد آمد.
چنانچه اسکناس را به صورت مستقیم مقابل نور خورشید بگیرید، واترمارک با تصوير حضرت امام(ره) را مشاهده می کنید. این یکی از ویژگی های امنیتی اسکناس است که در خمیره کاغذ قرار داده شده و به صورت مخفی می باشد.

مقالات بانکی #ویژگی های امنیتی اسکناس چاپ اسکناس تشخیص اسکناس جعلی 
مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.

کلیه حقوق نزد بانک اطلاعات کسب و کار لازم محفوظ می باشد. هرگونه استفاده از مطالب سایت غیرقانونی می باشد. اجرا با پارسی گستر